19 Şubat 2014 Çarşamba

Biri 'Sosyal Sorumluluk' mu dedi?

Van depremi yeni olmuştu. Bizim kurumsal sosyal sorumluluk takımı da yeni kurulmuştu. Binbir heyecanla ve ısrarla girmiştim o takıma, çok hevesliydim. Belki de üniversite hayatı boyunca adamakıllı bir şey yapmadığım için vicdanımı rahatlatmaya çalışıyordum bu konuda...

Depremin ertesi günü hemen toplandık, işe yarayacak ne gönderebiliriz, nasıl en hızlı şekilde gönderebiliriz düşünmeye başladık. Aynı gün içerisinde acil sağlık malzemelerimizi göndermenin yolunu bulduk çok zaman geçmeden.

'İyi de' dedi birisi, 'eğer bu şekilde gönderirsek şirketin adı geçmeyecek yalnız farkındasınız, değil mi?' Biraz daha bekleyemez miyiz?
...

Sinirimden ağlayarak çıkmıştım toplantı odasından.


Kurumsal Sosyal Sorumluluk ne demektir?

Çoğumuz yabancı değiliz aslında buna. Kimisine göre antipatiktir, şirketlerin kendilerini sevdirme hevesinden başka bir şey değildir; kimisine göre ise yapılması gerekli bir olgudur, hatta hiç eksik olmaması gereklidir.

Kurumlar tarafından yürütülen sosyal sorumluluk projeleridir. Kimi kurumlarda sırf bunun için çalışan insanlar vardır, kimilerinde ise kendi işleri dışında, gönüllülük esasına dayalı takımlar ve projeler oluşturulur.

Reklamı yapılmalı mıdır?

Hala emin olamıyorum bu soruyu duyduğum zaman, ama kararım sanırım yapılması yönünde. Amaç önemli aslında. Sosyal sorumluluk, reklam yapmak için kullanılmamalı; ama sosyal sorumluluk projelerinde yer alan şirketler bunun reklamını yapabilir bence. Belki başka şirketler de bunlardan bir şey kaparlar ve ellerindeki parayı, sahip oldukları enerjiyi, insan gücünü bir de böyle güzel ve anlamı olan işlere harcamak için kullanırlar.

İlk paragrafta bahsettiğim zaten tartışması bile yapılmayacak bir durumdur. O sözü söylemek, bir çalışanın en bencil ve kapitalist halidir herhalde.

Neler yapılıyor?

Saymakla bitmez aslında, niye böyle bir başlık açtığımı bile bilmiyorum :) Çoğu şirketin web sitelerinde yer alıyor neler yaptıkları, ama Türkiye'ye özel sitesi olmayan, ya da olup da sosyal sorumluluk projelerinden bahsetmeyen şirketlerin sayısı da oldukça fazla. 

Benim en çok ilgimi çeken ise şu sıralar bağımsız bir topluluk olan 'Beyaz Yakalılar Bişi Yapsa' ekibi. Spesifik bir ekip değil aslında, her ne kadar tercih edilse de kalıcı olmak zorunluluğu yok bu ekipte. Bir şekilde bir katkınızın mutlaka olabileceğini düşünüyorlar, hatta sitelerinde bunu çok güzel bir şekilde anlatmışlar. Ayıracağınız 1 dakika da olsa, 5 saat de olsa size ne yapabileceğinize dair bir fikir sunuyorlar. Başkalarına yol göstermek için yaptığınız işi bile anlatabilirsiniz. 

Yani sosyal sorumluluk denildiğinde mutlaka büyük şeyler düşünmemek gerekiyor aslında, birisine dokunabiliyorsanız ne mutlu size. Kapitalist dünyanın içinde bazı gerçekleri unutabiliyoruz maalesef hepimiz, ama bunu hatırlatan insanların sayesinde bazen kapalı kutulardan çıkılabiliyor işte.

Tüketicilere, iş arayanlara ve çalışanlara bir etkisi var mıdır?

Peki bu çalışmaların geride bıraktıkları dinamikler neler desek, aklınıza ilk ne gelir?

Buradaki odağımız çalışanlar olduğu için tüketicileri ve iş arayanları detaylı anlatmayacağım aslında. Yapılan araştırmalar, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin hem marka imajı, hem de algılanan değer üzerinde, marka imajının algılanan değer ve marka sadakati üzerinde ve müşteri tatmini üzerinde etkili olduğunu; ayrıca şirketin genel değerini ve itibarını arttırdığını, daha çok tercih edilme olasılığını arttırdığını gösteriyor.

Peki ya çalışanlar? Çalıştığınız şirketin bu tarz aktivitelerde bulunup bulunmaması sizi nasıl etkiliyor? Ya da etkiliyor mu demeliyiz belki de. 

Belki herhangi birşey yapmaması sizi çok etkilemiyorken, birkaç projeyi yürütmesi sizde bu farkındalığı oluşturuyor ve sevginiz daha da artıyor, gurur duyuyorsunuz. Belki siz sadece yaptığınız işe ve kazandığınız paraya bakıyorsunuz, gerisi önemli değil. Belki de siz zaten kendi başınıza çok şey yaptığınıza inandığınız için şirketinizin ne yaptığı çok önemli değil. Belki biraz daha iyi görünmek ve vicdanınızı rahatlatmak için şirketlerinizdeki bu projelere giriyorsunuz. Olsun, eğer günün sonunda gerçekten işe yarar birşeyler çıkıyorsa ne ala. 

Sonuç olarak çalışanlar söz konusu olunca çok net cevaplar olmasa da sosyal sorumluluğun varlığının mutlaka bir getirisi olduğunu söyleyebilirim. Her çalışanın kendi kurumunda bunu desteklemesini ve hatta başlatmasını diliyorum.


Not: En başta bahsettiğim konu ile ilgili, tabii ki, biz aynı gün içerisinde malzemelerimizi deprem bölgesine gönderdik, daha sonra tekrar gönderdik, 1 yıllık bir proje başlattık ve 1 yılın sonunda ziyarete gittik. O sözü söyleyen kişiyi hatırlamıyorum, belki de çok sevdiğim biridir. Belki de o anlık farkında olmadan çıkan bir sözdür, bilmiyorum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder