12 Ağustos 2014 Salı

Bitmeyen Bir Konu: Denge

Yazının aslı;
https://www.linkedin.com

Doğru bildiniz, iş-yaşam dengesinden bahsediyorum. Yine mi diyorsunuz belki şimdi, denge mi kaldı artık diyorsunuz ya da…
Çok yakın bir zamanda bir medya kuruluşuyla iletişime geçtim ve bu konuda bir yazı/araştırma paylaşıp paylaşamayacaklarını sordum. 


Artık çok dillerde oldu bu konu dediler, ama on gün sonra bir köşe yazısı paylaştılar.
Yani gerçekten bitmeyen bir konu bu. Ve işte şimdi ben de bu akımın içerisine giriyorum – ama daha farklı bir bakış açısıyla!
1970’lerde kullanılmaya başlanan iş-yaşam dengesi konsepti, artık günümüzde çok daha farklı anlamlar taşıyor. Aslında, artık iş ve yaşam diye bir ayırım bile yapılmıyor. Teknolojinin artmasıyla birlikte her an her yerde her şeye ulaşabilme rahatlığı, farklı çalışma alanlarının ve şartlarının oluşması; bunlarla birlikte artan evden çalışma politikaları, yine hızla sayıları artan girişimci kişiler ile birlikte kendi işini yapanların çalışma saatlerinin belirsiz ve düzensiz olması gibi birçok etmenle birlikte birçok kişi için artık bu iki öğe birleşmiş durumda.
Artık iş-yaşam dengesi denilen şey, gerçekten harcanılan zamanların dengesi ile alakalı bir şey değil. Herkes için genellenebilecek ortak bir anlamı ve yolu da yok. Tek bir kişi için bile yaşamının farklı dönemlerinde farklı anlamlara sahip olabiliyor; mesela bekârken farklı, çocuğu varken farklı…

Artık globalde paylaşılan güncel yazılar da önemli olanın başarmaya ve başarırken zevk almaya odaklanmak olduğu üzerinde duruyor. İşinizde bir proje üzerinde çalışıyorken zevk alıyor musunuz ve aynı zamanda başarılı oluyor musunuz? Ailenizle, arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirirken güzel bir şeyler yaptığınızı hissediyor ve bir yandan da yine zevk alıyor musunuz? Peki ya kendiniz için?
Harward Business Review’in bu yılki yazılarından birinde de aynı şekilde dengenin artık önemli olmadığı, önemli olanın seçimlerimiz ve seçimlerimizden ne kadar tatmin olduğumuzdan bahsediliyordu. Özel telefonunuz ile iş telefonunuzu dengeyi sağlamak adına ayrı tutmak gerektiğine inanabilirsiniz, ama biri çıkar ve tek bir telefona sahip olmayı seçer. Aslında bunun çok daha kolay ve hızlı olduğunu görür, ve bu seçiminden dolayı mutlu olur.
Hayatımızı tüm yaşadıklarımızla, düşüncelerimizde ve hayallerimizle bir bütün olarak görmenin doğru bir yol olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, artık iş-yaşam dengesini de bir bütün olarak değerlendirmek ve o şekilde yaşayışımızı değerlendirmek eminim çok daha sağlıklı olacaktır.
Şimdi bir de siz düşünün hayatınızdaki 'denge'yi...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder